Värne Allians VISION

Fam Andersson mot resten...

Vilken dag vi har haft i Värnegänget! Dagen kunde knappast ha börjat bättre efter det att tjejerna lyckades övertala Erik Oinonen att äntligen borsta tänderna. Glädjen var stor, inte minst hos hans tältkamrat Noah.

 

Sen var jag bjuden på fika hos Urban & Pernilla(se bilden) där även Ingela & Janne slöt upp - mkt trevligt och gott fika bjöds det på. Som om inte detta vore nog så utspelade sig sedan en mkt rafflande beachvolley-match mellan Fam Andersson och team Oinonen/Gustavsson/Lund. Urban Bazooka servade nästan hem matchen för Fam Andersson men tillslut lyckades vårt lag ta hem en väldigt jämn match efter att sista set slutat 15-12...gastkramande.

 

Nu väntar kvällsmat och sen gtj. Havsvattnet är riktigt gott idag, kanske får bli ett kvällsdopp ändå. 

 

/Jonas & gänget

 

Kommentera gärna:

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

  • Johnny » Jesus, en klottrare?:  ”Vad glad jag blev Johanna :) för det du sett i Berlin, Jesus med en sprayflaska..”

  • Eva Sandevik » Att vända ett fartyg:  ”Tack Sofie! Så fint skrivet och tänkvärt för oss var och en. Kramar från Torpet.”

  • Jonas » En församling utan mascara:  ”Härligt & modigt skrivet Sofie - jag delar din dröm om församlingen! ”

  • Karl Eriksson » Rösta Jesuslikt:  ”"att några kvinnor i hans hemförsamling röstade på Sverigedemokraterna" "skulle ..”

  • Åsa M » Grusplan eller Guds plan?:  ”Så sant!”

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln